Červen 2013

DAY13

30. června 2013 v 20:30 | Webmiss |  My Fitness Diary
I did it! Day 13 is finished.
It was a hard for me today, because I slept about 6 hours and was dancing the whole night, so my legs hurt, but I told myself I have to do it, so here I am-day 13 is done and I´m looking forward to tomorrow (rest).
My day started with 10 elbow pushups and continued with 3 workouts-Feel Good Soul Stretches, Upper Body Workout and Call Me Maybe Mighty Squat Challenge. All together it was quite hard and I felt my body was on fire, but I felt how my body is stretching and getting stronger and stronger. Tommorow I have a rest and I kinda looking forward to it, because I still feel my ABS since yesterday.
So have a nice rest of the evening and good night.
Bonnie


DAY 12

30. června 2013 v 12:39 | Webmiss |  My Fitness Diary
Yesterday I finished my 12th day from Beginner´s calendar. I started with 50 pelvic thrusts and then continued with running only a few kilometres (maybe 3? I don´t know the nmber of kilometres exactly) and when I came home I did my popster´s routine. The plan for yesterday was ABS (nooo!! my ABS is sooo weak that it´s really hard for me to do all the exercises, but I feel that it´s slowly but surely becoming stronger!). I did Pick Me Up Quickie Workout-easy and pleasant. After that I continued with 8 minute ABS-sooo funny! I´ve already done this one and it´s really really cool video. And the last exercise was my not very favourite one- ABS Abc... a hard video and a hardwork for my ABS.
But here I am now alive, which mean I did it! I
P.S. In the evening I went out with my sister and my friend and I literally danced almost the whole night! SO my legs are on fire and today´s plan is Total body, so I´m curious if I die, or not.
Finger crossed for me please,
See you
Bonnie


DAY 11

28. června 2013 v 12:57 | Webmiss |  My Fitness Diary
Lower body-the plan for today!
I started with 20 double leg lifts, after that I did my morning routine and put on my sports clothes. Right after that I did Quiet Cardio (the same routine I did on Sunday I think), which was really good and I enjoyed it. Then I spent about 17 minutes with Cassey and her Saddlebag Shaver- not only I really loved the exercises, but also the music was perfect! And the last (and also the hardest) was Glad You Came Calves Challenge-did you see the word CALVES? They were on fire during the whole exercise! It was horrible! But I´m glad I did it!
I´m really curious about tommorow, but I hope I´ll do it!
Nice Friday:-)
With love
Bonnie


DAY 10

27. června 2013 v 21:18 | Webmiss |  My Fitness Diary
My day started with 30 sec side plank at each side. I still have problem with getting used to this morning exercises, because doing them in my pyjamas is really funny.
After that I went to school and came back just on time for zumba. It was the last lesson before summer holiday and it lasted fo 1 and half hour! Great!
So when I came home from zumba, I ate a small snack and finished my routine with Cassey. It means 3 workouts- 1) Fat Burning Cardio Workout, which I did at the weekend and I loved it! 2) Legilates Legsercizes Leg Workout - my legs were on fire! It was so hard for me to do this exercise after zumba. And 3) Till The World Ends Workout - it was the last shot for me. I think I´ll be glad if I wake up tommorow. I am really exhausted from all these exercises today and also from my new shoes that i wore today for the 2nd time.
Don´t stop, keep going !
Kisses Bonnie


DAY 9

26. června 2013 v 9:56 | Webmiss |  My Fitness Diary
Hello!
In the morning I did 10 squat jumps (not very easy in the morning, when you´re not awake properly), then I had a breakfast, put on my sports clothes and finished workouts for today. First video was AB Time (I´ve done this before a week, and I think that I´m better now) and next video was 8 minute ABS - really funny video! You have to do this exercise, I´m not kidding! I was like-What?? Is this the right video? Cassey really got me! Despite my burning ABS I had a great time during my exercises today.
I´m looking forward to my next day with blogilates!
Have a nice day:-)


Bonnie


Co nového, kočko?

25. června 2013 v 16:12 | Webmiss |  WebMiss
Ahoj.
Jak se pořád máte? Počasí se opět zbláznilo a neuvěřitelná vedra vystřídaly deště a nízká teplota. Super. A co je u mě nového?
O víkendu měla narozeniny moje kamarádka, i přítelova malá ségra, tkaže jsem pekla muffinky a vyráběla přání. V osobotu jsem navícj ela na oslavu přítelovy malý sestřičky, kde jsem si zastřílela ze vzduchovky, taky z luku a opekla si buřtík a podělila se o radost s rockerem. (Narážka na flašky od coca-coly, které teĎ mají novou skvělou edici s různými přezdívkami a jmény). Večer jsem šla navíc na grilování k mačinému kamarádovi, kde byla mamča, její přítel a ten kamarád. Sice je mezi nám rozdíl asi sto padesáti let (ne přeháním samozřejmě), ale i tak to byla docela sranda.
A v neděli jsme měli hrát Bang! v docela početné skupině, ale bohužel kvůli nevolnosti kamarádky jsme to odložili až na neurčito a místo toho jsem se víceméně celý den flákala-koukala na Muže na stromech, se ségrou si pustila Deníky (jelikož skončila čtvrtá série, pouštíme si je od začátku, protože jsem hromadu věcí zapomněly) a s mamkou jsme shlédly Debík princezny.
No a včera jsem jela do školy pro zapsání zápočtu do indexu a potom po krámech vybrat dárek tátovi k narozkám a u té přílěžitosti i koupit tílko mě a ségře. Protože bude mít v červenci svátek, říkala jsem si, že jí koupí mdárek dopředu, a v GATEu jsem narazila na skvělá funkční tílka pro nás obě a rovnou jí ho včera dala abychom v něm mohly jít na zumbu, ale prý jí nesedí a chtěla by větší. A aby té ironie nebylo málo, tátovi jsem pro změnu koupila dárek až moooc velký, takže ho budu muset jít taky vyměnit.
A abych nezapomněla, už týden dodržuji kalendář pro začátečníky od Cassey Ho z blogilates.com a začínám strašně ujíždět na cvičení. Nikdy jsem nebyla tlustá, spíš jsem od dětství taková malá anorektička, takže cvičit na hubnutí opravdu nepotřebuji, ale strašně mě to chytlo, takže každý den cvičím podle plánu a někdy si přidám i něco navíc (jako například nějaké kardio, výzvu do písničky, nebo zajdu na zumbu).
A úplně poslední věc na závěr (slibuji) - všímám si, jak se postupně zlepšuje moje angličtina (což je dobře, protože ji studuji). Rozumím anglickým knížkám, dívám se na seriály v originále a všechno bez problému. Takže mám ze sebe opravdu radost:-)
A teď mě omluvte, za chvíli vyrážím běhat a večír huráá na zumbu.
Mějte se nádherně a neneche se otrávit deštivým počasím!


S láskou
Bonnie :-)

DAY 7 + DAY 8

25. června 2013 v 9:51 | Webmiss |  My Fitness Diary
DAY 7
Beginner´s calendar reads REST, so I didn´t do any exercises and really just had a rest.

DAY 8
Today I started with 15 pushups and continued with Total Body Workout, which I did a week ago. After half an hour of these exercises, I moved on to the 100 workouts- 10 different moves in 10 reps, and it all took only about 5 minutes! Incredible, right?
So that was my exercises for today:-) In the evening I´m going to zumba classes, but it will only make me stronger, so I think it´s OK.
Have nice rainy day,


See you
Bonnie

DAY 6

23. června 2013 v 13:56 | Webmiss |  My Fitness Diary
Hello!
I´ve just finished my workouts on DAY 6, so here is my REPORT!
First thing I´ve done after I woke up was 20 situps-well it was OK. After breakfast and shopping I did two workouts-firstly I did Feel Good Soul Stretches, which was realy nice and I liked it. Then I did Backless Dress Workout, which was also very good, Cassey was outdoor and the exercises weren´t extra difficult. And few minutes ago I finished my today´s plan with What makes you bootyful Butt Challeng. It was a butt challenge to music from One Direction, specifically to song What makes you beautiful. Yes, it was a real challenge, but the song was great, Cassey as well, so I enjoyed it!
I´m looking forward to next day!


Have a nice day,
Bonnie
DAY 5

22. června 2013 v 12:35 | Webmiss |  My Fitness Diary
Day 5? The worst so far. I am totally exhausted:-(
In the morning I drank an 8 oz glass of water (it way very funny, in the Cezch Republic we have a different measurement system, so I had to google how many glasses of water I am supposed to drink and I found that a 8 oz glass is approximately 2/3 of one glass, so I hope it´s right).
The calendar reads that this day is focused on ABS, so I expected that it would be hard and yees, I was right! It was hard work! I don´t know why, but before I started doing my exercises I read the comments bellow and I was afraid of today´s exercises...everyone wrote how tough and horrible this workout was, so I stopped reading and started. First video is a Pick-Me-Up Quickie Workout, it has about 9 minutes it´s quite challenging, but I did it! The next workout is called Body Slimming, and no, I am not as flexible as Cassey, but I did my best, despite my burning body. And the last workout Cary Core Workout, it lasts 11 minutes and it totally ruined me. Yes, combination of today´s workout completely finished me off.
So I´m glad this day i over and I have soe time to regenerate and I hope I will be well prepared on tomorrow.
So have a nice day and see you!


Bonnie
DAY 4

21. června 2013 v 11:16 | Webmiss |  My Fitness Diary
Day 4 is done! This day was focused on Lower Body!
In the morning I was supossed to do 10 burpees (well, it was prettyy funny to do them in the morning after waking up), then quiet cardio with Cassey and Nicole, which I loved, because cardio is my favourite type of exercises despite the fact that I am sweaty after few minutes. After cardio I did Stretching for Flexibility, which was a hell for me. I am not flexibile at all, so I wasn´t able to do half of the exercises precisely, but I hope I will improve my abilities. And the last series was Bubble Butt Workout-quite fun, and easier for me than the stretching.
I have to admit that I am tired today, because I didn´t sleep well at night due to the huge storm, which attacked our town in the middle of night. And another reason is this-I am not used to doing exercises everyday, and this week I started with Cassey´s 4 week plan for POPsters, but I also took part in two zumba classes, and in combination with sunny weather and temperatures above 30°Celsius it´s not a very tasty coctail. However I am not about to stop, because I will finish my beginner´s calendar with Cassey and become advanced!
Have a nice day :-)


With Love
BonnieDAY 3

21. června 2013 v 9:13 | Webmiss |  My Fitness Diary
Day 3 started with 10 roll ups and then continued with exercises on total body (my favourite).
First part included a FAT BURNING CARDIO, which was fun and I really liked it, but the 2nd part was a Total Body Pilates with Cassey and Ana Caban (a Pilates instructor). Well, it wasn´t such fun. Some exercises were quite hard for me, because my body was shaking, but I did it!DAY 2

19. června 2013 v 11:08 | Webmiss |  My Fitness Diary
Okay, DAY 2 is a real challenge to me. My first task was to do a prank for 1 minute. Yeah, it doesn´t sound hard, but it is. I was able to do it for about 20 seconds and I was dying. So I ate my breakfast, clean my teeth and put on my sports clothes and my exercises started. The plan of today is ABS (not my favourite). First part was quite ok, but the second was a real hell! I was supposed to do theletter of the alphabet with my hands and then also with my legs. One word-I almost die. Really. I do not think that I have any ABS. I don´t. Or maybe I do, but they are really really really weak.
So to sum up, this day is not a very good one for my body.
But I will keep going and finish my calendar!
Wish me luck:-)

Bonnie
A Little Party Never Killed Nobody

19. června 2013 v 10:50 | Webmiss |  Party time
Před pár dny jsem si stáhla soundtrack k filmu Velký Gatsby (film podle knížní předlohy F. S. Fitzgeralda o ztracené generaci, ta knížka se probírá ve škole, takže jestli jste dávali pozor, nebo milujete literaturu tak jako já, tak víte o čem ta knížka je). A upřímně musím říct, že mě dost překvapila vlna kritiky, kterou jsem o tom filmu četla. Ještě jsem se nedostala k jeho shlédnutí, ale plánuji to až bude zase pršet a venku bude zima.
Podle soundtracku se jedná o jednu velkou party, což sedí, protože děj probíhá po druhé světové válce, kdy se začal šířit jazz a bohaté vrstvy pořádali jednu party za druhou. A co Vás možná překvapí-výkonným producentem pro soundtrack se stal rapper Jay-Z a většina písniček jsou moderní hity převedené do jazzové melodie. Možná se to nemusí líbit každému, ale na mě soundtrack působí jako soubor písní, které oslavují dnešek, večírky, svobodu a nezaobírají se zítřkem, protože žijeme teď a tady!

Tropy

19. června 2013 v 10:34 | Webmiss |  WebMiss
Čauves:-)
Probudit se v půl devátý ráno do 34°C je docela síla. Nejenom, že jsem v noci nepoužila deku, ale taky jsem šla spát s rovnými vlasy a ráno se probudila s kurnatými. A ne že bych neměla ráda teplé slunečné počasí, ale protože v Čechách nejsme na takové teploty zvyklí, nemáme doma žádný větrák, který by se dal použít, takže se snažím byt provětrávat okny, ale akorát mi tu stojí vzduch (teplota v mém pokoji je aktuálně o něco nižší než venku) a neustále se osvěžuju vodou z rozprašovače na kytky, za krkem mám mokrý ručník, ale stejně se potím. A ještě k tomu jsem si dala dnešní porci workoutů s Cassey, o které samozřejmě napíšu do Fitness deníku, ale asi si umíte představit jak asi vypadám.
Takže závěrem-mít doma větrák, nebo moře před domem tak jsem 100% šťastná a spokojená, takhle jsem asi na 95%. A co vy? Líbí se Vám tohle horko, nebo se těšíte na deště?Zumba ve 30°C

18. června 2013 v 22:00 | Webmiss |  WebMiss
Krásný večer :-)
Tak jak jste přežili dnešní tropy? Já mám vyrážku ze sluníčka na většině svého těla (včetně obličeje), ale můžu si za to sama protože jsem sluněním strávila většinu odpoledne. A hned po tom jsem vyrazila se sis na zumbu do zavřené tělocvičny, která nemá pořádné odvětrávání ani klimatizaci, takže si asi umíte představit jak se mi dýchalo. A aby toho nebylo málo na konci jsem byla tak zpocená, že jsem se celá leskla jako modelka z reklamy namazaná olejem. Ale bylo to super. A jsem ráda že bylo celý den extrémní horko, i když na to nejsem zvyklá. Bylo to totiž mnohem lepší než neustálé deště a teplota, která nepřesáhne deset stupňů. Jo, je mi jasný, že většina z Vás by asi radši zimu a déšť místo veder, ale myslím, že se nemusíte bát, protože tohle počasí podle předpovědi vydrží do čtvrtka a pak se opět vrátíme k pláštěnkám.

A je tu léto!

18. června 2013 v 15:13 | Webmiss |  Postřehy Autorky
Tak je to tu. Tropické teploty dorazily do Čech. Nemám nic proti opalování ani proti horku, mám ho mnohem radši než zimu, ale dost mi chybí moře, nebo alespoň bazén. Bohužel nebydlím v obrovském domě s rozlehlou zahradou, na kterou bych si mohla postavit bazén a v České republice ještě pořád není moře, takže nemůžu vyrazit ani k němu.
Tudíž mě napadají takové věci, jako napustit si do vodu do rozprašovače a občas se s ní osvěžit, potopit hlavu do umyvadla s ledovou vodou, neustále doplňovat tekutiny v podobě vody s ledem z obrovské konve, používání vějíře (není to pouze stylové, ale i dost efektivní) a tak dále. Jestli Vás něco inspirovalo tak jsem ráda:-) Takže pořádnou dávku krému na opalování, zásobu vody, slunenčí brýle a vzhůru na sluníčko!BonnieDAY 1

18. června 2013 v 10:36 | Webmiss |  My Fitness Diary
Aaand it has already started!
I´ve done all workouts for today! Day 1 includes 1 Total Body Workout, which takes for about 30 minutes. And what have I learned so far? How to breathe properly, how to do all exercises right and also how not to think about paint that I´ve felt from the beginning-Cassey talks to you all the time, so it´s a really good idea to listen to her and not take in the pain in your legs and bottom.
So DAY 1 - check! And I´m looking forward to day 2!

Bonnie4 week plan for beginners

18. června 2013 v 10:25 | Webmiss |  My Fitness Diary
Hi everyone,
I´ve already mentioned Cassey Ho and her blog. Sometimes I do some workouts with her (my favourite is Cardio kickbox and Gatsby´s cardio dance) and yesterday I decided to printout her beginner´s calendar, which includes exercises for everyday, except the 7th day in the week - because you have to have a rest one day in a week. The calendar is so beautiful colored, with a blank space for your signature under every workout and I love it!
So if you want to join me I´ll be glad, if not, you can read my articles about this calendar after every workout.

So let´s get started !

¨

With love
Bonnie :-)


Pondělí

17. června 2013 v 11:32 | Webmiss |  Postřehy Autorky
Dobré dopoledne.
Jak se dneska máte? Já odmítala ráno vstát z postele, ale nakonec jsem se z ní přece jen vykopala, i když mi to dalo zabrat. Potom co jsem se vzdala svého pyžama jsem se vrhla do cvičení s Cassey a za odměnu si dala lívance s jahodami. A pro lepší trávení jsem si pročetla server idnes.cz a Novinky.cz abych se dozvěděla, že premiér Nečas podá demisi a nám opět padne vláda. Těžko říct který důvod pro její pád je lepší- hlasování o nědůvěře během velení EU, nebo aférka kolem paní Nagyové? No ať tak nebo tak, nemá cenu to řešit, už se stalo a my s tím nic neuděláme.
Tak ať Váš den je lepší než ten, který čeká na pana Nečase.

S láskou
Bonnie


Crazy Lady

16. června 2013 v 10:46 | Webmiss |  Postřehy Autorky
Tak jsem se dala do cvičení s Cassey Ho. Slečnou, která je instruktorkou fitness a pilates, bydlí v L.A. a San Francisku (na blogu uvádí, že to jsou její domovská města, takže nevím, jestli mezi nimi pendluje, ale asi jo), při studiu začala vést hodiny Pilates a zjistila, že ji to baví natolik, že se tomu začala věnovat a brzy začala také nahrávat videa na youtube, kde si s ní může zacvičit opravdu kdokoliv.
A jen taková přátelská rada-pokud necvičíte pravidelně a nemáte fyzičku na dobré úrovni (jako já), začněte radši pomalu. Mně totiž vyřídí i tří minutová výzva. A opravdu to není zrovna dobrý pocit, když jsem po třech minutách mokrá jako kdybych vylezla ze sprchy, ale na druhou stranu mě to donutí něco dělat, protože to, že mám hubenou postavu neznamená, že jsem nějak extra vysportovaná a mám výdrž, spíš je tomu přesně naopak.
A ještě jeden přínos má pro mě cvičení s Cassey-celou dobu se totiž usmívá a přesvědčuje Vás, že to zlvádnete, a to byste viděli jak si u toho nanadávám a milonkrát jí oznámím, že je šílená a zabije mě, protože já jsem ráda, že u toho dáchám...a to se člověku hned odplaví všechen stres a blbá nálada, když si u toho cvičení trochu zanadává:-)

P.S. Její blog najdete na blogilates.com .


P.P.S. Její motto zní : Train like a beast, look like a beauty. A když se na ní podíváte, tak zjistíte, že na tom něco bude.

Tak s chutí do toho!
Bonnie