Listopad 2013

Velký Gatsby

20. listopadu 2013 v 12:26 | Webmiss |  Recenze
V pondělí večer jsem dočetla Velkého Gatsbyho. Bála jsem se, že film se mi bude líbit víc než předloha, ale film (myslím ten s L. DiCapriem v hlavní roli) je opravdu doslovně natočen podle knížky. Takže knížku už miluji stejně jako film.

Děj knížky

Příběh Velkého Gatsbyho nám vypráví nick Carraway, Gatsbyho soused. Dozvídáme se o něm nejdříve z řečí, ale potom se spolu spřátelí, a Nick tak dostane šanci poznat kdo Jay Gatsby doopravdy je. Zároveň se také seznamujeme s Nickovou sestřenicí- s Daisy, která žije s Tomem v krásné vilce, ale je nešťastná. Každý totiž ví, že Tom má milenku. Jak tedy dopadne příběh milostného trojúhleníku mezi Gatsbym Daisy a Tomem?

Recenze

Než jsem se pustila do čtení, znala jsem cleý příběh, ale přesto jsem si ho chtěla přečíst a porovnat tak nížku a film. Vím, že většinou se to dlěá obráceně, ale to mi vůbec nevadilo. Knížka byla tak čtivá, že jsme ji přečetla v průběhu týdne, což není tak těžké, jelikož má přibližně 150 stránek. A jaké z ní mám pocity? Po přečtení jsem se málem rozbrečela-tak moc mi bylo líto Gatsbyho. Ve filmu byla vynechána pasáž s jeho otcem, která čtenáři ještě víc přiblíží osobnost Gatsbyho. A musím říct, že ho opravud odivuji. Z ničeho se vypracoval ke všemu. A přesto zůstal čestný a rozumný. Stýkal se s lidm z nejvyšších kruhů, ale i přesto byl pořád hodný a dobrý člověk. Věřil v lásku. Neznal initriky ani neměl všechny ty ošklivé vlatsnosti, které mají boháči. Podle mě byl Gatsy hrdina. Hnusí se mi postava Daisy a Toma, ale zároveň si uvědomuji jak moc tato kniha sedí i na dnešní dobu.

Neúnava

9. listopadu 2013 v 23:15 | Webmiss |  Postřehy Autorky
Přesně jsem to tušila. Vlastně ne, netušila. Je jedenáct večer. Sobota. Pravděpodobně bych měla někde křepčit naparketu, ale protože přes týden brzy vstávám do školy, mám ráda, když si můžu o víkendu pospat. Ale dneska prý spát nebudu. Nejsem ani trochu unavená, takže koukám na nějkaý film se Sandrou Bullock, který běží v tv a u toho si opisuji poznámky. A pomalu přemýšlím co budu dělat po zbytek noci. Možná štrykovat. Nebo se učit na písemku. Možná malovat. Nemám tušení. A jak se máte vy? Vsadím se, že minimálně půka z Vás je teď někde v klubu a plánuje pařit až do rána. Tak good luck a krásnou neděli.

Co s volným večerem?

9. listopadu 2013 v 16:34 | Webmiss |  Postřehy Autorky
Krásný víkend všem.
Jak se máte? Putujete někde po výletech, nebo jste doma a popíjíte čajík zachumlaní v dece? Já teď dopsala seminárku do školy, takže mi zbývají už jen čtyři další. (Teda za předpokladu, že je tahle opravdu hotová. Chci aby si ji po mě přečetla mamka a popřípadě mě upozornila na nějaké chyby). A co dál ? Nejspíš si vyměním cartridge v tiskárně, vytisknu seminárku a a připravím si jí k odevzdání. Původně jsem myslela, že tohle bude všechno co dneska stihnu, protože jsem se domnívala, že budu spát u svého přítele, ale kvůli změně plánu (z jeho strany- jak jinak) se tento plán ruší. Takže se chci dokopat ještě k nějaké školní aktivitě- například čtení podkladů k další práci, nebo dopočítání seminárky. A jak se jinak mám? No vlastně dobře. Sice jsem zase o rok starší, ale to se nedá nic dělat. Ve škole je pořád co dělat, zumba je pořád mojí láskou a samozřejmě se snažím alespoň jednou do týdně cvičit s Cassey (kvůli rozvrhu to totiž víckrát nedávám). Což mi připomíná že bych si nějakou tu fyzickou zátěž docela dala. Potřebuju si po tom školním týdnu protáhnout tělo a taky si trošku zaposilovat. Takže ještě jednou krásný víkend a mějte se fajn.
S láskou
Bonnie


Great Gatsby

6. listopadu 2013 v 9:29 | Webmiss |  Recenze
Konečně jsem viděla filmové zpracování románu F.S.Fitgeralda, které bylo natočeno roku 2012 Bazem Luhrmannem. V roli Velkého Gatsbyho se představil skvostný Leonardo DiCaprio, který je příkladem rčení, že muži jsou jako víno-čím jsou starší, tím jsou lepší. A roli vypravěče(Nicka Carrawaye)si zahrál Tobey Maguire.
Bohužel jsem nečetla knižní předlohu,pouze si pamatuji něco málo z hodiny literatury ze střední, kde jsme si toto dílo rozebírali, protože se jedná o jedno z nejvýznamějších děl 20. století, a to i přesto, že za autorova života nemělo velký úspěch. Ale po shlédnutí filmu jsem se rozhodla si ho přečíst.

Děj

Hlavní postavou je Velký Gatsby, záhadný milionář, který pořádá opulentní večírky, a vedle kterého se shodou okolností nastěhuje vypravěč celého příběhu Nick Carraway. Ale děj začíná někde úplně jinde. V léčebně, kde se Nick léčí ze své závisloti na alkoholu a kde začne svému psychiatrovi vyprávět příběh o svém známém-o tajemném panu Gatsbym. A tím začíná celý příběh o New Yorku v době po druhé světové válce, kdy se pilo a pařilo od rána do večera. Smetánka nemyslela na zítřky a spodní vrstva dřela v uhelných dolech. A v této době se odehrává i tragický příběh Gatsbyho a Daisy, kteří spolu mají nevyřešené věci... Nechci Vám prozrazovat víc, protože zápletka je zajímavá a nepředvídatelná.

Recenze

Miluji filmy z posledních let, ve kterých hraje Lenardo DiCaprio. Byl skvělý v Nespoutaném Djangovi, v Počátku i v Prokletém ostrově. A tak není novinkou, že i Velký Gatsby v jeho podání je naprosto skvělý. Mezi mé nejoblíbenější scény z Gatsbyho patří ta, ve které do Nickova domu nastěhuje celou zahradu s jediným cílem-okouzlit Daisy. To je ais vše co mohu k postavě Gatsbyho říct. I ztvárnění Nicka Carrawaye se mi líbilo, ale všimla jsem si, že mám Tobeyho Maguireho vrytého do paměti jako Spidermana a scény, ve kterých byl zaskočený, překvapený a nesvůj mi připomínaly Petera Parkera. A kdo mě moc nezaujal je postava Daisy. Možná za to může její charakter, než herečka, která ji ztvárnila, ale přišla mi nemastná neslaná.
Sečteno a podtrženo ale dávám Gatsbymu deset hvězdiček z dseti, protože to, co se mi nelíbilo na Daisy mi vynahradily nádherné, možná až neksutečné kulisy a zfilmování. Rozhodně nejvíce mě okouzlily Gatsbyho večírky s ohňostroji a fontánami. A málem bych zapomněla na skvělou hudbu o kterou se postaral Jay-Z. I přes kritiky, kterým se nelíbilo spojení moderní hudby s příběhem z minulého století, si myslím, že toto spojení je originální a celému filmu akorát přidává na kráse.Bonnie